Var mısınız ?

Küresel bir sağlık sorunu ile karşı karşıyayız. Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere ilgili kurumların tavsiyelerine uyuyor, resmi makamlar dışında verilen bilgilere itibar etmiyor ve zorunlu olmadıkça evden dışarı çıkmıyoruz.

Evde zorunlu olarak geçireceğimiz bu zamanı, sevdiklerimizin daha güvenli bir hayat sürmesi için eğitici eğlenceli bir zaman haline getirebileceğimizi biliyor musunuz?

Corona virüsünden çok önce hayatımıza giren ve hep var olacak olan deprem ve diğer afetlere karşı evimizi, kendimizi ve ailemizi hazırlayabilir, olası bir afetin etkilerinden kendimizi ve sevdiklerimizi koruyabiliriz.

PEKİ NELER YAPABİLİRİZ ?

Düşünün… iştesiniz ve bir deprem oldu.. iletişim kesildi, trafik kilitlendi. Evinize ulaşacağınız alternatif yolları biliyor musunuz? Evdeki aile bireylerinizle nasıl buluşacağınızı mesela okulda ki yavrunuzu kimin alacağını ve aile fertlerinizle nerede nasıl buluşacağınızı planladınız mı?

İşte bu süreyi, bu sorulara cevap verecek Aile Afet ve Acil Durum Planımızı ailemizle birlikte yaparak değerlendirebiliriz.

Bir depremde evimizde bize ve sevdiklerimize zarar verecek eşyaları objeleri tespit edecek Tehlike Avı yapabilir, onları sabitleyebilir, evimizde ki güvenli noktaları bulabilir ve bunu bir oyuna dönüştürebiliriz.

Olası bir afet ve acil durumda hemen yardımın gelemeyeceğini varsayarak bizi ve ailemizi 72 saat idare edecek Acil Durum Çantamızı hazırlayabiliriz.

AFAD’ ın online eğitimlerini takip edebilir, bu konuda ailece farkındalığımız arttırabilir ve Afet Gönüllüsü olabiliriz.

Haydi … kendimizi ve sevdiklerimizi beklenmeyene hazırlayalım….

VARMISINIZ?